Zmiana zasad udzielania pożyczek
Rekomendacja T to dokument dotyczący dobrych praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem detalicznych ekspozycji kredytowych. Krótko mówiąc reguluje ona niektóre zasady udzielania kredytów przez banki. Nakazuje ona bankom, aby ostrożniej niż to miało miejsce do tej pory podchodzić do tak zwanych szybkich pożyczek. Sprowadza się to do tego, że w 2011 roku będzie trudniej zaciągnąć taką pożyczkę.
Powstaje pytanie, jakie to będą ograniczenia. Otóż kredytobiorca nie będzie się mógł zadłużyć na więcej niż pięćdziesiąt procent swoich dochodów. Jeżeli zatem mamy już długi na taką sumę możemy zapomnieć o bankowym kredycie. Jednak, jeżeli nasze zarobki są wyższe niż średnie krajowe zarobki to owy próg zadłużenia będzie wyższy. Takie osoby mogą zadłużyć się na kwotę równą sześćdziesięciu pięciu procent swoich dochodów.
Szczegółowo będzie również badana zdolność kredytowa. Pod uwagę będą brane nie tylko kredyty już zaciągnięte, ale również te, o które się staramy. Nie będzie już, zatem można starając się o jakiś konkretny typ kredytu złożyć wniosku w kilku różnych bankach. Do wejścia w życie rekomendacji T była to bardzo częsta praktyka. Szczegółowej weryfikacji będą podlegać wydatki nie tylko osób zaciągających kredyt, ale również i poręczycieli.
Oznaczać to może koniec szybkich pożyczek gotówkowych na dowód w bankach. Takie podmioty nie będą już mogły udzielić takowego zobowiązania bez gruntownej weryfikacji przyszłego kredytobiorcy. Banki będą musiały dokładnie sprawdzić możliwości kredytowe swojego klienta oraz jego historię. Oznacza to, że wiele osób może się zwrócić ku pożyczkom pozabankowym. Jednakże ich wadą jest wysokie oprocentowanie, któro realnie utrudnia spłatę.
Komentarze
Zostaw komentarz